Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poletucha poletavá

14. 01. 2018 9:31:54
Řeknu Vám, být sochou v Benátkách, není žádný med. Ať představujete sebe významnější osobnost či národní symbol, můžete si být naprosto jistí, že na vaší hlavě, vždycky bude sedět racek

Řeknu Vám, být sochou v Benátkách, není žádný med. Ať představujete sebe významnější osobnost či národní symbol, můžete si být naprosto jistí, že na vaší hlavě, vždycky bude sedět racek. Nutno podotknout, že díky tomuto opeřenci dostávají sochy výraz, se kterými autoři nejspíše nepočítali. Třeba mužný Tommaseo na Santo Stefano, vypadá s rackem na hlavě vyloženě nešťastně, kamenný lev na San Marco se v přítomnosti racka tváří dost podrážděně, kdežto usměvavá socha Goldoniho si vyloženě s rackem notuje. Skoro by se dalo říct, že naše rčení ,,mít péro za kloboukem" by v Benátkách mohli změnit na velmi pravděpodobné ,,mít racka za kloboukem" ( Upřímně, co se týče mé hlavy a mého klobouku, raději bych zůstala u první verze. )

Benátští rackové. To je jedna veliká kapitola. Rackové patří do Benátek stejně jako Kampanila sama. Mimochodem na jejím vrcholu, sedí taky.

Než jsem poznala Benátskou odrůdu těchto opeřenců, byl pro mě racek symbol té největší svobody. Moje romantická představa o těchto tvorech byla navíc podpořená knížkou- Jonathan Livingston Racek. Živočich s obrovskou noblesou, vznášející se nad mořem, který si užívá vítr a krmí se rybami.

Čím myslíte, že se krmí rackové tady? Tak jestli doufáte, že zůstávají u mořské stravy, jako jejich kolegové v jiných koutech světa, tak se pletete. Místní rackové se živí pizzou ( Itálie - jaké klišé) !! A rozhodně si na ní nechodí pochutnávat do místních ristorante, nýbrž jí vytrhnou nic netušícím lidem z ruky. Jojo. Jestli existuje v Benátkách nějaké reálné nebezpečí, tak to nejsou temné uličky ani pochybné existence v maskách. Jsou to páni rackové, ohrožující všechno co vypadá, jako jídlo. Pizzou to začíná a pokračuje to k sendvičům, namazaným houskám, nudlím... Už několikrát jsem byla svědkem toho, jak hladovým turistům, doslova utrhli sousto od úst. Prostě vám to vytrhnou z ruky a letí. Více zlomyslní rackové se do jídla pustí hned před Vámi a vy musíte přihlížet, jak vaše tři eura mizí v ptačím chřtánu. Stalo se to i naší Kyungmin. Celá hladová si cestou ze školy koupila kousek pizzy a než si stihla říct ,,buon", racek zaplápolal a Kyngmin měla po obědě i po náladě. Od té doby, kdykoliv vidí racka, tak spojí ruce ve střílecím gestu a křičí ,,beng, beng".

Navíc zdejší rackové nejsou jen zlodějové, ale i kanibalové. Teda nepožírají sebe navzájem, ale na takových holubech si občas smlsnou. Takže, kdyby se vám náhodou stalo, že v Benátkách na ulici potkáte něco, co kdysi vzdáleně připomínalo holuba, teorii o vlkodlacích či hladových studentech můžete zavrhnout. Za vším hledej racka. To samé platí o odpadkových koších. Pokud ráno vidíte kolem košů apokalypsu není to opět dílem lidské ruky, nýbrž racčím pařátem. Chuligáni. Myslím, že máme docela štěstí, že se k nim nedostal film od Alfreda Hitchcocka.

Kde rozhodně nesvačit : Pokud chcete, aby jídlo, které jste si připravili do Benátek na výlet, doputovalo do vašeho žaludku, rozhodně se nepokoušejte svačit na San Marco. Dalším ohroženým stanovištěm je plac, před Santa Lucia. Tady se odehrává nejvíce jídelních krádeží. Ovšem, před racčím gangem nejste v bezpečí nikde, kde je volnější plocha. Tzn. Campa. Pokud vás přeci jen přepadne na ostrově hlad, vydejte se hledat úzké uličky. Je možné, že v nich narazíte na spoustu pokladů, ale na racka určitě ne.

Bezpečné potraviny ke konzumaci: Všechny druhy ovoce a zeleniny. Pokud se rozhodnete dopřát si banán, nebojte se toho. Rackové nejsou vyznavači zdravé stravy.

BUON APPETITO!

Autor: Petra Brabencová | neděle 14.1.2018 9:31 | karma článku: 13.84 | přečteno: 404x


Další články blogera

Petra Brabencová

Karneval v Benátkách aneb barokní sukně v akci

Benátský karneval ! Pokud sdílet s někým metr čtverečný a nevadí vám vaší hlavu nechat použít, jako stativ, bude se Vám karneval líbit!!!

4.3.2018 v 21:40 | Karma článku: 11.98 | Přečteno: 254 | Diskuse

Petra Brabencová

Líné Benátky

Benátský ,,Times" Skandální popis temných benátských uliček i obyvatel. Kdo, kde s kým ? Kdo, kde s čím!!

30.1.2018 v 10:54 | Karma článku: 16.02 | Přečteno: 342 | Diskuse

Petra Brabencová

Ten Andrea aneb něco je tu ve vzduchu

V Benátkách je zavedena dlouholetá tradice. O půlnoci na San Marco - velká líbačka. Každý musí někoho políbit. ,,Tak proč jedeme na druhou stranu, když se máme líbat?" .

7.1.2018 v 10:32 | Karma článku: 15.57 | Přečteno: 490 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Markéta Jaglarzová

5 cestovatelských hříchů natěšených cestovatelů

Vyrážíte na dovču a trpíte strachem už u balení, dopředu se bojíte neznámého prostředí, a když se máte na pláži místního v angličtině zeptat, kolik stojí lehátko, zcela napřipraveni zamrznete, i když jste to doma 100x trénovali?

16.7.2018 v 18:11 | Karma článku: 6.42 | Přečteno: 232 | Diskuse

Michaela Šedová

Bulharsko už nikdy více

Letní sezona je v plném proudu. A spousta Čechů míří stejně jako každý rok do Bulharska. Proč? To je mi záhadou...Přečtěte si o čtyřech hlavních důvodech, proč si cestu do země dvakrát rozmyslet.

16.7.2018 v 16:31 | Karma článku: 19.49 | Přečteno: 1517 | Diskuse

Klára Markovičová

Tři měsíce po Antarktidě? My řekli ANO!

Když jsme s Robertem pracovali na zámořských lodích, dostali jsme možnost odjet na kontrakt, který zahrnoval 3 měsíce cestování po severu Antarktidy! No, to bychom nebyli my, abychom do toho nešli!

16.7.2018 v 9:00 | Karma článku: 4.43 | Přečteno: 166 | Diskuse

Petr Havránek

Lago di Garda, ráj pro všechny, kdo milují pohyb.

Je tu konec června a s ním obvyklý termín naší dovolené, kdy každoročně vyrážíme s naším karavanem po Evropě. Letos to nebude obvyklá poznávačka, ale sázka na jistotu-Lago di Garda.

15.7.2018 v 19:00 | Karma článku: 14.76 | Přečteno: 463 | Diskuse

Vojtěch Wertich

Aviou Amerikou 2017 - Bez Amálky přes Chile

Deník Jacka a Avokáda o tom, kterak pokračovala oprava motoru v La Juntě a o tom, jak (ne)snadné je stopovat v "hlavní sezóně" po Chile.

15.7.2018 v 17:00 | Karma článku: 8.61 | Přečteno: 161 | Diskuse
Počet článků 17 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 462

Jsem Petra. Závislačka na oříškách a kofeinová upírka. Místo činu - Benátky !

Mám obrovské štěstí, že můžu studovat, žít, vychutnávat, ochutnávat, užívat a zažívat jedno z nejkrásnějších  míst na světě.  Pít dobré kafe za euro, čichat pizzu na každém kroku - následkem pravidelného nasávání její vůně je, že už na ní prostě nemáte chuť- koukat na racky, poslouchat harmoniku na ulici a být pozorovatelkou benátského života. 

http://jedno-cappucino-prosim.webnode.cz/

Najdete na iDNES.cz